کتس لند

مراحل تمیز کردن چشم گربه

احتمالا شنیده اید که گربه ها یکی از تمیزترین حیوانات هستند وهمواره خودشان به نظافت خود رسیدگی میکنند. شاید این سوال در ذهنتان مطرح شود که چگونه؟ آیا تاکنون گربه ای را دیده اید که در حال لیس زدن بدن خود باشد؟ این همان نظافت گربه است. گربه ها در طول روز حداقل یک بار، بدن خودشان را لیس میزنند و تمیز میکنند. اما اگر شما هم یکی از افرادی هستید که گربه ای خانگی دارید، باید بدانید که این لیس زدن کافی نیست و مسئولیت رسیدگی به سلامت و نظافت گربه به خصوص بچه گربه ها با شماست. در سرزمین گربه های کتس لند، قبلا درباه نحوه حمام کردن گربه، شانه زدن گربه، و تمیز کردن گوش گربه که مراحلی از نظافت و تامین سلامت و بهداشت او بودند، اطلاعات مفیدی ارائه کرده ایم. امروز نیز از یکی از متخصصان و دامپزشکان حاذق در این زمینه تقاضا کردیم تا با ما همراه باشد تا درباره مراحل تمیز کردن چشم گربه ها به ما توضیح دهد. اطلاعات بسیار مفیدی در این زمینه فراهم کرده ایم. این مقاله را از دست ندهید.

چشمان گربه ها

اکثر گربه ها، چشمانی بی نهایت زیبا دارند. فارغ از اینکه گربه شما، اسکاتیش است، یا بریتیش و یا پرشین و یا هر نژاد دیگری، چشمانش شما را بی نهایت جذب خواهد کرد. وقتی گربه ملوستان به شما نگاه میکند، بی شک برای لحظاتی غرق در دنیای چشمانش خواهید شد.
اغلب گربه ها، به خصوص بچه گربه ها، به طور مکرر ترشحات چشمی دارند که باید حتما تمیز شوند. ترشحات چشم گربه اگر تمیز نشود، به راحتی باعث ایجاد عفونت های چشمی میشود. ترشحات چشمی بیشتر ناشی از خشکی چشم است. دستگاه های بخار یا رطوبت ساز برای جلوگیری از خشکی چشم گربه مناسب هستند.
در حالت کلی، نوع فرم صورت گربه در میزان ترشحات چشمی بسیار موثر است. گربه های هیمالین و پرشین که صورت های فلت یا صاف تری دارند، اغلب با این مشکل مواجه هستند که اشکشان به راحتی سرازیر نمیشود.

آیا تمیز کردن چشم گربه باید توسط دامپزشک انجام شود؟

اقدام اول درباره ترشحات چشمی، این است که مطمئن شوید که او به مراقبت های خاص دامپزشک نیاز دارد یا نه. اگر گربه شما ترشحات چشمی زیادی دارد، چشمانی خون آلود یا ترشحات چشمی خونی دارد، و یا ترشحات چشمی بد بود دارد، احتمالا مشکل جدی ای دارد و باید توسط دامپزشک معاینه شود. برای مثال، مجرای اشک گربه، ممکن است توسط یک جسم خارجی مسدود شده باشد و یا توسط یک تومور فشرده شده باشد. در این صورت، دامپزشک شاید مجبور شود برای رفع انسداد و رفع مشکل، به گربه آرامبخش تزریق کند. در صورت نبودن مشکلاتی که بیان شد، میتوانید خودتان چشم گربه را تمیز کنید.
ترشحات چشمی

مراحل تمیز کردن چشم گربه

برای تمیز کردن چشم گربه، بهتر است از محلول مخصوص چشم گربه استفاده کنید که به راحتی و بدون ایجاد مشکل و ناراحتی برای گربه، ذرات و گرد و غبار را از چشمش پاک میکند.


از استفاده از محلول های حاوی اب اکسیژنه خودداری کنید زیرا مشکلات بسیار خطرناکی برای چشم گربه ایجاد میکند. محلول های مخصوص چشم گربه از عفونت چشمی و تشکیل لکه های اشکی جلوگیری میکند.


از پد مخصوص یا پنبه توپی شکل استفاده کنید.


گربه را در حالت راحت قرار دهید. میتوانید او را به آرامی در آغوش بگیرید و نوازشش کنید که احساس ترس نکند.


ناخن های گربه اگر کوتاه باشد، قطعا در هنگام تمیز کردن چشم ها و گوش هایش با مشکلاتی مانند چنگ زدن مواجه نخواهید بود.


حتما دستهایتان را قبل از تمیز کردن چشم گربه، تمیز بشویید.

چند قطره از محلول را روی پد یا پنبه ریخته، سپس، به آرامی آن را به چشم گربه بمالید. از گوشه داخلی چشم گربه شروع کنید. این روند را چندین بار به آرامی تکرار کنید تا مطمئن شوید که چشم گربه کاملا تمیز شده است. بعد از اتمام کار، با یک پد یا پنبه خشک و نرم، چشم گربه را خشک کنید.


به خاطر داشته باشید که حتما باید برای هر چشم، از پد یا پنبه های جداگانه استفاده کنید. زیرا ممکن است یک چشم عفونت داشته بشاد و با استفاده از پنبه مشترک، عفونت را به چشم دیگر منتقل کنید.


نوازش کردن گربه و جایزه دادن به او بعد از اتمام کار، بسیار انگیزه خوبی برایش خواهد بود.

مراحل تمیز کردن چشم گربه

Leave a Comment