کتس لند

انواع گربه پرشین

گربه های پرشین یکی از محبوب ترین نژادهای گربه هستند که به عنوان گربه خانگی انتخاب میشوند. این گربه ها بسیار آرام، ملوس، بغلی و دوست داشتنی هستند. بی سر و صدا بودن و آروم بودن این گربه ها، باعث محبوبیت آنها شده است. اگرچه، نژادهای دیگر، مانند اسکاتیش، بریتیش، و حتی دی اس اچ نیز به عنوان گربه های خانگی انتخاب میشوند. با توجه به محبوبیت گربه های پرشین، احتمالا کسب اطلاعات کافی در مورد این نژاد گربه، خالی از لطف نخواهد بود. اگر شما نیز یکی از افرادی هستید که بدنبال گربه ای پرشین سالم و اصیل هستید، تیم واسطه کتس لند قطعا میتواند در این زمینه به شما کمک کند. در کتس لند، میتوانید هر گربه پرشین در هر رنگی که میخواهید را انتخاب کنید.

گربه پرشین

گربه های پرشین، در سال 2021، در رتبه چهارمین گروه گربه ها از لحاظ محبوبیت قرار گرفتند. با توجه به اینکه در انجمن ثبت نژادهای گربه در ایالت متحده، 45 نژاد گربه وجود دارد، داشتن رتبه چهارم، واقعا قابل توجه و تحسین برانگیز است. در سال های اخیر، گربه های پرشین نیز مانند گربه بریتیش و اسکاتیش، به گروههای متفاوتی از لحاظ چهره، رنگ و اندازه موها تقسیم شده اند. به عبارت دیگر، میتوان گفت که اکنون، گروه های بسیار زیادی از انواع پرشین ها وجود دارند. اگر چه در بین این انوع مختلف، تقریبا چند گروه بسیار شناخته شده تر هستند. قیمت گربه های پرشین، با توجه به گونه ای که دارند، متفاوت است. امروز در مورد گونه های مختلف گربه پرشین، در این مقاله صحبت خواهیم کرد.

1. پرشین کت دال فیس

گروه اول پرشین کت ها، به دال فیس معروف هستند. این گروه، جزء قدیمی ترین گروه گربه های پرشین هستند و در مقایسه با سایر گروه ها، هنوز چهره اورجینال یک گربه پرشین اصیل را دارند. صورت آنها حالت تخت ندارد. انداره بینی گربه های پرشین دال فیس، نرمال است و با سایر اعضای صورتش، همخوانی و هماهنگی دارد. در مقایسه با سایر گربه های پرشین، گربه های دال فیس پرشین، به راحتی نفس میکشند و مشکلی در نفس کشیدن ندارند. به علاوه، این گروه مشکلات کمتری در رابطه با ترشحات چشمی دارند.

2. پرشین سوپر فلت

گروه دوم، گروه سوپر فلت است. این گربه ها، حاصل جهش ژنتیکی گربه پرشین تبی است. نامگذاری گربه های سوپر فلت، به این دلیل است که صورت آنها بسیار شبیه صورت فلت و تخت سگ های پیکینیز است. این نوع گربه های پرشین، دارای سر مربعی شکل، فک دراز و بین های کوچکی هستند. اندازه بینی گربه های سوپر فلت، از اندازه بینی گربه های دال فیس کوچیکتر هستند. آنها چشمان گرد بزرگتر و استخوان گونه گردی دارند. به دلیل آناتومی صورتشان که تخت و فلت است، به خصوص به دلیل جایگاه بینی کوچکشان در صورتشان که درست در بین چشمانشان قرار دارد، این گربه ها در نفس کشیدن مشکل دارند و معمولا از آسم رنج میبرند. بنابراین، اگر صاحب گربه ای سوپر فلت هستید، باید بدانید که علاه بر مراقبت های روزانه مانند شانه کردن، باید حواستان به تمیز کردن روزانه چشم این گربه ها نیز باشد زیرا اگر ترشحات چشمی این گربه ها به طور مرتب پاک نشود، منجر به مشکلات جدی میشود.

3. پرشین چینچیلای لانگ هیر

گروه سوم، پرشین چینچیلای لانگ هیر است. این گربه ها، گربه هایی بسیار زیبا با موهای بلند، سفید یا نقره ای رنگ هستند. البته، این گربه ها در رنگ های دیگری نیز هستند. اما اصلی ترین رنگشان که باعث تمایز بسیار بارز آنها با سایر گربه های پرشین شده است، رنگ نقره ای آنها میباشد. آنها دور چشم، بینی و لب‌های خود حلقه ای مشکی رنگ دارند که اغلب این ویژگی به دیل تمایز اصلی دیگر چینچیلاها گم می‌شود و آن تمایز این است که بچه گربه ‌های چینچیلا، چشم‌های بنفش آبی دارند که در بزرگسالی به سبز یا سبز آبی تغییر می‌کند. صورت این نوع، کمتر حالت تخت دارد، و بینی نسبتا بلندتری دارند. بنابراین، این نوع کمتر با مشکلات تنفسی و ترشحات چشمی درگیر هستند. البته، بیان این نکته نیز ضروری است که از انجا که این نوع پرشین ها، اصیل و خالص هستند، مانند سایر نژادهای اصیل پرشین، ممکن است از مشکلات کلیوی رنج ببرند.

پرشین اگزاتیک مو کوتاه

نوع چهارم، پرشین اگزاتیک مو کوتاه است. این گونه، برای اولین بار در دهه 1950 از آمیزش گربه پرشین با شورت هیر آمریکایی بوجود آمد. اگزوتیک مو کوتاه از بسیاری جهات، خلق و خوی گربه پرشین اصیل را دارد. به جز این مورد که آنها موهای کوتاه تری دارند و شانه کردن آنها بسیار راحت است و از لحاظ رسیدگی به نظافت خود نیز بسیار راحت هستند. برای همین، به آنها لقب پرشین های تنبل را داده اند. متاسفانه، این گونه نیز درگیر مشکلات سلامتی سایر گربه های پرشین هستند. صورت این گونه نیز تخت و مسطح است، بینی کوچک و چشمان بزرگی دارند. و از مشکلات تنفسی و ترشحات چشمی رنج میبرند.

پرشین هیمالین

types of persian cats

گروه پنجم، گربه های پرشین هیمالین هستند. این نوع، حاصل آمیزش پرشین و گربه سیامی است. بسیار دوست داشتنی اما متمایز هستند. رنگ موهایشان بسیار خاص و هم رنگ سیامی است. رنگ چشمان این نوع، آبی نافذ است. صورتشان میتواند فلت یا گرد باشد. متاسفانه هیمالین های صورت فلت نیز از مشکل آسم رنج میبرند. گربه های هیمالین، معمولا بسیار آرام هستند. البته که خصوصیت سیامی بودن آنها، باعث بازیگوش بودن آنها نیز میشود.

پرشین تی کاپ

پرشین تی کاپ، نوع آخر است. پرشین های تی کاپ همان پرشین های فنجانی یا عروسکی هستند. همانطور که از اسمشان مشخص است، این گروه بسیار کوچک هستند. در کوچکترین سایز ممکن. بینی های بسیار کوچکی دارند و بنابراین مشکلات تنفسی بیشتری دارند. عمر این گونه، بسیار کوتاه است. قیمت این گربه های پرشین بسیار بالاتر از سایر گونه ها است.

Leave a Comment