کتس لند

نحوه تمیز کردن گوش گربه

گربه ها درمقایسه با سایر حیوانات، موجودات بسیار تمیزی شناخته میشوند. اکثر کسانی که صاحب گربه ای هستند، احتمالا بارها در طی روز شاهد این اتفاق خواهند بود که گربه ها همواره بدن خود را لیس میزنند و سعی میکنند از این طریق، بدن خود را تمیز نگه دارند. گربه ها همچنین بسیار به تمیزی گوش خود اهمیت میدهند و سعی میکنند مانند پوست بدنشان، گوش هایشان را نیز تمیز نگه دارند. اما با این حال برای اینکه گوش هایشان بطور کامل تمیز شود، نیاز به کمک دارند و اینجاست که شما باید وارد عمل شوید و به آنها کمک کنید. امروز ما در این مقاله با کمک افراد باتجربه در کتس لند درباره لزوم و نحوه تمیز کردن گوش گربه صحبت خواهیم کرد.

انواع گوش گربه

گربه ها دارای نژادهای مختلفی هستند و بر اساس نژادی که دارند، مدل گوش های مختلفی نیز دارند. مثلا گربه های اسکاتیش و بریتیش میتوانند دارای گوش های کاملا خوابیده یا گوش های صافی باشند. و قیمت گربه اسکاتیش و بریتیش معمولا بر اساس، مدل گوشی که دارند، تعیین میشود. یا مثلا، گربه های پرشین، معمولا در رسیدگی به نظافت گوششان ضعیف تر عمل میکنند. گربه های دی اس اچ، در مقایسه با سایر گربه ها، گوش های تیز تر و صاف تری دارند. طبق گفته دامپزشکان، هر چه گوش گربه خوابیده تر باشد، تمیز کردنش برای او سخت تر میشود.

چرا باید گوش گربه را تمیز کنیم؟

همانطور که پیشتر بیان کردیم، تمیز کردن گوش گربه کار آسانی نیست و آنها به کمک نیاز دارند. وقتی گوش گربه خوابیده تر باشد، احتمال اینکه ذرات گرد و غبار بیشتر و عمیقتر وارد گوشش شود، بیشتر است. وقتی شما به عنوان صاحب گربه، تمیز کردن گوشش را نادیده میگیرید، این ذرات، بیشتر و بیشتر وارد گوش گربه میشود و به مرور زمان، به جرم گوش تبدیل میشود. در مراحل عمیقتر، این جرم های موجود در گوش، بیشتر وارد ساختار داخلی گوش گربه میشود و بعد به عفونت گوش یا کنه در گوش تبدیل میشود که دامپزشکان آن را با عنوان جرب گوش گربه میشناسند. عفونت گوش گربه باعث خارش و آزار و اذیت گربه و در نهایت موجب بیماری در گربه میشود.

چگونه عفونت گوش گربه را تشخیص دهیم؟

اگر گربه شما، بیش از حد گوشش را میخاراند و مدام گوشش را تکان میدهد، و یا اگر متوجه وجود کثیفی و جرم های زیاد در گوش گربه شده اید، سریعا باید گربه را نزد دامپزشک ببرید تا با تشخیص و درمان به موقع، از حاد تر شدن شرایط جلوگیری شود.

نحوه تمیز کردن گوش گربه

گربه ها معمولا دوست ندارند، گوششان را تمیز کنید. همانطور که قبلا در مقاله ای در مورد حمام کردن گربه نیز به مقاومت و تنفر گربه از آب اشاره کردیم، باید گربه را از همان زمان که یک بچه گربه است، به تمیز کردن گوشش عادت دهید. برای تمیز کردن گوش گربه، باید وسایل مورد نیاز در این زمینه را تهیه کنید. بهتر است از محلول مخصوص تمیز کردن گوش گربه که در داروخانه های دامپزشکی و پت شاپ ها موجود است، استفاده کنید. این محلول، باید ضد خارش و ضد سوزش و بدون الکل باشد.
سپس پد مخصوص تمیز کردن گوش گربه را نیز تهیه کنید. به یاد داشته باشید که از گوش پاک کن انسان ها استفاده نکنید. گوش پاک کن نه تنها جرم ها و عفونت های موجود در گوش گربه را به ساختار عمیق تر گوش منتقل میکند، بلکه ممکن است به گوش گربه آسیب جدی وارد کند و موجب پاره شدن گوش گربه نیز بشود.
سپس، گربه را در آغوش بگیرید، او را نوازش کنید تا استرسش کمتر شود.
اگر گربه شما عصبی است و چنگ میندازد، بهتر است ابتدا ناخن هایش را کوتاه کنید. میتوانید گربه را به آرامی در یک حوله بپیچید که در طی پروسه تمیز کردن گوشش، فرار نکند.
سپس نوک گوش گربه را بگیرید و به آرامی گوش گربه را برعکس کنید. در مرحله بعد، چند قطره از قطره مخصوص تمیز کردن گوش را در گوش گربه بریزید. مایع تمیز کننده به قدری باشد که سطح کانال گوش را بپوشاند. اجازه ندهید ظرف مایع تمیز کننده با دیواره کانال گوش برخورد کند. زیرا ممکن است موجب پخش باکتری و یا قارچ در گوش شود. اگر فکر می کنید ظرف با دیواره کانال گوش برخورد خواهد کرد، بتدا سر بطری را با یک تکه پنبه آغشته به الکل ضد عفونی کنید. همچنان نوک گوش گربه را با یک دست نگه دارید و با دست دیگر انتهای گوش را به مدت سی ثانیه ماساژ دهید. این کار باعث می شود تا محلول تمیز کننده جرم ها را از دیواره کانال گوش جدا کند. اجازه دهید گربه شما سر خودش را تکان دهد تا باقی ماننده محلول و ذرات از گوش خارج شوند.
برای تمیز کردن قسمت خارجی گوش گربه، میتوانید چند قطره از محلول مخصوص را روی پد بریزید و به آرامی برروی گوش گربه بمالید.
در انتها، برای تشویق گربه میتوانید غذایی که بسیار دوست دارد را برایش تهیه کنید و یا از تشویقی های گربه به او بدهید تا بار بعد، به راحتی به شما اجازه تمیز کردن گوشش را بدهد.

2 thoughts on “نحوه تمیز کردن گوش گربه”

Leave a Comment