کتس لند

آیا باید حتما موهای گربه را شانه کنیم؟

اگر شما یک گربه ملوس درخانه دارید، حتما میدانید که رسیدگی به نظافت و تامین سلامت او یکی از ملزومات است. اصلا فرقی نمیکند که شما صاحب یک گربه پرشین هستید، یا گربه اسکاتیش، بریتیش یا دی اس اچ، همه گربه ها به نظافت نیاز دارند. مراحل مختلفی برای تامین نظافت یک گربه وجود دارد. مثلا یکی از مسائلی که بیشتر افراد درباره آن کنجکاو هستند، مساله نحوه حمام کردن گربه است که در این باره پیشتر، مقاله مفیدی تهیه کرده ایم. امروز نیز تصمیم داریم با کمک افراد حرفه ای سرزمین گربه های کتس لند، درباره لزوم و نحوه شانه کردن گربه ها صحبت کنیم. با ما همراه باشید.

چرا باید گربه ها را شانه کنیم؟

پاسخ به این سوال، به سادگی پاسخ به سوال ” چرا باید موهایمان را هر روز شانه کنیم؟” است. همانطور که قبلا گفتیم، گربه ها دارای نژادهای مختلفی هستند. گربه های پرشین، معمولا در گروه گربه های پر مو شناخته میشوند. اما در گروه گربه های اسکاتیش و بریتیش نیز، دو دسته مو بلند و مو کوتاه داریم. واضح و مشخص است که گربه ای که مو بلند است باید به تعداد دفعات بیشتری نسبت به گربه های مو کوتاه شانه شود. و البته نوع شانه ای که برای گربه مو کوتاه و مو بلند تهیه میکنید، باید متفاوت باشد.
گربه های مو کوتاه را معمولا هفته ای یک بار و با برسی نرم شانه میکنیم. برس نرم، یک برس منحنی و اریب با دندانه های بسیار نازک برای از بین بردن شوره و ریزش مو است.
در مقابل، گربه های مو بلند به شانه کردن روزانه نیاز دارند.

فواید شانه کردن گربه

وقتی گربه ای را شانه میکنید، موهای سست و ریخته شده بر روی بدن گربه را از بدن و پوست او جدا میکنید. وقتی موی گربه به طور مرتب شانه شود، تعداد موهای کمتری در خانه و روی مبل خواهید دید. به عبارت دیگر، ریزش موی گربه شما کمتر میشود.
نکته مفید دیگر درباره شانه کردن موی گربه این است که وقتی موی سست روی بدن گربه کمتر باشد، با لیس زدن بدنش، موی کمتری نیز وارد معده اش میشود.
به علاوه، وقتی موی گربه را برس میکشید، اجازه میدهید پوست او هوا بخورد و از احتمال ابتلا به بیماری ای مانند قارچ پوستی جلوگیری میکنید. اگر دوست دارید بیشتر درباره بیماری های مربوط به گربه مانند قارچ پوستی و سایر بیماری ها بدانید، میتوانید نگاهی به مقاله مربوط به بیماری های گربه بیندازید.
برخی از متخصصان معتقدند که برس کشیدن و شانه کردن موی گربه، باعث میشود پروتئین موجود در پوست گربه در تمام نقاط پوستش پخش شود و از احتمال خشک شدن پوست و شوره زدن موی گربه جلوگیری کند.

آیا گربه ها شانه کردن را دوست دارند؟

اکثر گربه ها مشکلی با شانه کردن یا برس کشیدن ندارند. البته که باید گربه را از همان دورانی که کوچک است و یک بچه گربه است، به شانه کردن عادت دهید. وقتی میخواهید شروع به شانه کشیدن گربه بکنید، بهترین راه این است که اجازه دهید گربه به این کار عادت کند. شانه یا برس مخصوص گربه را به او نشان دهید و اجازه دهید با شانه مخصوصش آشنا شود. اکثر گربه ها، وقتی شانه یا برس را میبینند، آن را بو میکنند.
سپس، به آرامی شروع به شانه کردن گربه کنید. گربه را نترسانید. باید حواستان باشد که پوست گربه را با دانه های برس یا شانه زخمی نکنید. او را در حین شانه کردن نوازش کنید.
هر لحظه که گربه از شانه کردن خسته میشود و میخواهد برود، او را محدود و اذیت نکنید. شانه گربه را زمانی انجام دهید که گربه آرام و یا در حال استراحت است. میتوانید بعد از اتمام شانه کشیدن، به گربه تشویقی بدهید تا برای او انگیزه ای برای شانه کشیدن دوباره باشد.
گربه ها معمولا شانه کردن زیر شکمشان و دست و پایشان را دوست ندارند. این کار را به آرامی و مهربانی بیشتری برای او انجام دهید.
البته به یاد داشته باشید که قبل از شروع کار، وضعیت موهای او را بررسی کنید. موهای گربه شما باید عاری از علائم طاسی، کک یا کنه باشد. همچنین پوست وی باید بدون برآمدگی ، زخم یا تغییر رنگ غیرمعمول باشد. در صورت مشاهده هر یک از این مشکلاتی که بیان شد، حتما باید گربه را نزد دامپزشک ببرید.

2 thoughts on “آیا باید حتما موهای گربه را شانه کنیم؟”

  1. آیا شانه نکردن یا برس نکشیدن موی گربه برای او دردسر درست میکند؟

    Reply
    • بله. وقتی موی گربه شانه نشود، او در هر بار نظافت کردن و یا لیسیدن خودش، حجم زیادی از موها را میبلعد که باعث ایجاد گلوله مویی در معده اش میشود.

      Reply

Leave a Comment