کتس لند

چگونه از بچه گربه مراقبت کنیم؟

بچه گربه ها بسیار ملوس و دوست داشتنی هستند. آنها میتوانند تا ساعت ها شما را سرگرم کنند و شما را وادار کنند تا مشغله های ذهنیتان را کنار بگذارید و با آنها وقت بگذرانید. علاوه براین، بسیاری از افراد معتقدند که نگهداری از بچه گربه بسیار بهتر از گربه ای با سن بیشتر است، زیرا بچه گربه به راحتی با شما و فضای منزلتان انس میگیرد و به راحتی تربیت میشود. اما آنچه که باید ذکر شود این است که نگهداری از بچه گربه به این سادگی ها هم نیست و باید موارد زیادی درباره سلامت و نگهداری او رعایت شود. در مصاحبه ای که با یکی از متخصصان سایت کتس لند داشته ایم، به بررسی این موضوع میپردازیم.

اگر تصمیم به خرید بچه گربه خانگی، خرید  گربه اسکاتیش یا خرید گربه پرشین را دارید، بهتر است بدانید که بهترین زمان برای خرید بچه گربه، بعد از دو ماهگی است. بعبارتی دیگر، گربه ها تا دو ماهگی از شیر مادر تغذیه میکنند، بنابراین جدا کردن آنها زودتر از این زمان، تهدیدی جدی برای سلامتی آنها به حساب می آید.
البته گاهی اوقات ممکن است شما بچه گربه ای بی مادر را پیدا کنید که هنوز دو ماهه نشده و دیگر مادری ندارد. بچه گربه ها ممکن است مادران خود را به دلایل مختلفی مانند تصادف یا بیماری از دست بدهند. در این صورت، چاره ای نیست جز اینکه شما نقش مادر را برای او ایفا کنید.

بچه گربه ها قبل از دو ماهگی

گربه چند روزه، اندازه یک کف دست است. چشمانش بسته است،راه نمیرود،حالت خزیدن دارد و مدام به دنبال بوی شیر مادر خود میگردد. گربه ها در این دوره باید در جایی گرم و راحت باشند. لازم است که مدام مراقب دمای بدن گربه چند روزه باشید و شیر دادن مستمر به او را فراموش نکنید. بچه گربه‌هایی که منبع گرما نداشته باشن، اول به کما میروند و بعد تلف میشوند. شما میتوانید با کمک پتویی کوچک بچه گربه را گرم کنید. میتوانید تکه ای پارچه کنار یه کیسه آب گرم قرار دهید و گربه را در آن محدوده نگه دارید. یا حتی میتوانید گربه را در آغوش خود را نگه دارید و از دمای بدن خود برای گرم کردن آنها استفاده کنید.
البته گرما زیاد هم برای گربه مناسب نیست و ممکن است گرمش شود و کمی از محیط گرم دورتر شود.
اگر به هر دلیلی، مجبور به نگهداری گربه چند روزه شدید، شیر خشک مناسب مخصوص بچه گربه را تهیه کنید. از دادن شیر لاکتوز دار به گربه جدا خودداری کنید. هضم لاکتوز برای گربه ها غیر ممکن است.
علاوه براین، توجه داشته باشید که برند شیر خشکی که تهیه میکنید نیز بسیار برای حفظ سلامت گربه مهم است. میتوانید با شیشه شیر خشک مخصوص به بچه گربه ها به آرامی به او شیر بدهید. مراقب باشید که شیر، راه گلوی گربه را نبندد. گربه ها معمولا بعد از یک ماهگی توانایی خوردن غذایی نرم مانند آب مرغ و یا سینه مرغ بسیار ریز شده را دارند.
بعد از هر وعده غذایی، بچه گربه باید دفع داشته باشد و تا قبل از یک ماهگی این کار به کمک مادرش انجام میشود. هر بچه گربه به فاصله یک ساعت بعد از وعده غذایی به دفع نیاز دارد. اگر شما از بچه گربه ای زیر یک ماهگی نگهداری میکنید، میتوانید با کمک پنبه ای مرطوب، ناحیه تناسلی و مقعدش رو ماساژ دهید و تا زمان دفع ادرار یا مدفوع این کار را ادامه دهید. باید بچه گربه را تمیز نگه دارید و اگر جایش را کثیف کرد، سریع آن را تمیز کنید.

بچه گربه بعد از دو ماهگی

گربه ها بعد از دو ماهگی، دیگر از شیر مادر تغذیه نمیکنند و میتوانند غذاهای مخصوص خود را بخورند. بهتر است که گربه را ابتدا با کنسروها و مرغ تغذیه کنید و سپس کم کم به او غذا خشک بدهید. برای دانستن اطلاعات بیشتر درباره غذای گربه ها، میتوانید به مقاله ای که در این باره تهیه کرده ایم، مراجعه کنید. گوش ها و چشم های گربه را هر روز با پنبه ای مرطوب تمیز کنید. بچه گربه را هر روز به آرامی برس بکشید. به او آموزش دهید که از ظرف خاک استفاده کند. اگر قصد حمام کردن بچه گربه را دارید، باید در این زمینه آموزش کافی ببنید.

Leave a Comment