کتس لند

چهار نکته درباره حمام کردن گربه‌ها

نظافت گربه‌ها و رسیدگی به آن‌ها، از دیگر مسائلی است که همواره صاحبان این حیوانات دوست داشتنی، با آن درگیر هستند. آنچه بیشتر از همه، موضوع حمام کردن گربه‌ها را دشوار می‌کند، این است که گربه سانان ذاتاً از آب هراس و نفرت دارند. بنابراین، وقتی قرار می‌شود به حمام بروند، واکنش‌های عصبی و دفاعی گا‌هاً بسیار شدیدی از خود نشان می‌دهند. البته در این بین، تعداد معدودی گربه نیز ممکن است هیچ مشکلی با حمام کردن نداشته باشند و به آرامی این فرآیند را سپری کنند. از آنجا که شاید شما هیچ ‌ایده‌ای درباره نکات مربوط به حمام کردن گربه خود نداشته باشید، بر آن شدیم که با یکی از متخصصان سایت کتس لند همراه شویم تا در کنار هم، اطلاعات کافی‌ای در مورد این موضوع کسب کنیم. با ما همراه باشید. به علاوه، اگر مایلید در مورد قیمت گربه اسکاتیش و سایر نژادها اطالاعت کافی بدست بیاورید، میتوانید با متخصصان کتس لند تماس بگیرید و از مشاوره رایگان ما در این زمینه بهره ببرید.

اسکاتیش آنفولد بلو

آیا حمام کردن گربه‌ها باید مداوم انجام شود؟

احتمالاً اگر شما نیز یکی از افرادی هستید که اخیرا بچه گربه‌ای را به جمع خانواده خود اضافه کرده‌اید، این موضوع را متوجه شده‌اید که گربه‌ها موجودات بسیار تمیزی هستند. آن‌ها از همان زمان که توله‌ای کوچک هستند، به طورغریزی می‌دانند که چگونه خود را تمیز کنند. شما در طول روز بار‌ها شاهد این صحنه خواهید بود که گربه ملوس خانه در حال لیس زدن بدن خود است. او با دقت این کار را انجام می‌دهد و گاهی حتی زمان بسیار زیادی را صرف انجام این کار می‌کند. البته لازم به ذکر است که به گفته برخی از متخصصان و دامپزشکان، گربه‌ها ممکن است بدن خود را برای این منظور لیس بزنند که بوی دست شما که هنگام نوازش بر روی بدن آن‌ها به جا مانده است، را از بدن خود پاک کنند. به هر علتی که گربه بدن خود را لیس بزند، این عمل، همان نظافت گربه است. فرقی نمی‌کند که شما اقدام به خرید یک گربه اسکاتیش کرده باشید، یا خرید یک گربه پرشین،  و یا دی اس اچ؛ تمامی گربه‌ها به نظافت خود بسیار اهمیت می‌دهند. بنابراین نیازی به حمام کردن مداوم گربه نیست.
حمام کردن بیش از حد گربه می‌تواند باعث خشکی پوست و بیماری‌های دیگری برای گربه شود. اما در مواردی، ممکن است به دلیل وجود قارچ، دامپزشک به شما توصیه کند که گربه را حمام کنید.
به طور کلی، وقتی گربه‌ای مو کوتاه باشد، دو بار حمام کردن در سال برای او کافی است و در صورتیکه مو بلند باشد، هر سه ماه یک بار هم که این کار را انجام دهید کافی است.

cat bath

مراقب بچه گربه‌ها باشید

ترجیحا بهتر است از حمام کردن بچه گربه بپرهیزید. زیرا بچه گربه‌ها سیستم دفاعی ضعیف‌ تری دارند و ممکن است به سرعت سرما بخورند. از طرف دیگر، اگر در هنگام حمام کردن، آب وارد ریه بچه گربه شود، احتمال به خطر افتادن جانش نیز بسیار وجود دارد.
اگر به هر دلیل، تصمیم به حمام کردن بچه گربه دارید، قبل از اینکه بچه گربه خود را به حمام ببرید، اطلاعات کافی درباره نحوه حمام کردن گربه‌ها کسب کنید. به یاد داشته باشید که بچه گربه قبل از یک ماهگی نباید به هیچ عنوان حمام شود. و بعد از این دوره سنی نیز، باید طول مدت حمام او بسیار کوتاه شود و مطمئن باشید که به هیچ عنوان، آب وارد دهان او نمی‌شود.

مراقب گوش ها و دهان گربه باشید

حمام کردن گربه باید بسیار دقیق انجام شود. لازم است که مراقب دهان و گوش گربه باشید. آب نباید وارد دهان و گوش گربه شود. گوش‌های گربه را در طول دوره حمام با پنبه بپوشانید و یا با دستتان گوش گربه را به پایین بگیرید تا ورود آب را به آن‌ها مسدود کنید.
مستقیماً آب به صورت گربه نپاشید. گربه‌ها از این کار نفرت دارند.

گربه را برای حمام کردن تنبیه نکنید

بخاطر داشته باشید که گربه‌ها موجوداتی نیستند که با تنبیه کردن بتوان کاری را به آن‌ها تحمیل کرد. بنابراین از روش‌های تنبیهی برای راحت‌تر حمام کردن آن‌ها اصلاً استفاده نکنید. بر عکس، می‌توانید قبل از حمام کردن و بعد از آن، به گربه تشویقی بدهید.
به یاد داشته باشید که گربه‌ها بر خلاف تصور عموم، فراموش کار نیستند و تشویق‌ها و تنبیه‌ها را به خوبی به خاطر می‌سپارند.

تنبیه کردن حتی مممکن است باعث ناراحتی گربه شود و او حتی دیگر از غذا خوردن نیز امتناع کند.

اگر گربه در هنگام حمام کردن، عصبی و مضطرب شد، مراقب چنگ او باشید.
میتوانید برای تشویق گربه، از اسباب بازی‌هایی که دوست دارد استفاده کنید تا حواسش پرت شود.
گربه خود را در طول دوره حمام، نوازش کنید تا از استرس او بکاهید.
اگر مطمئن نیستید که می‌توانید گربه را به درستی و بدون هیچ خطری حمام کنید، می‌توانید از دامپزشک یا متخصصی در این زمینه کمک بگیرید.
همچنین می‌توانید به یکی دیگر از مقاله‌های سایت کتس لند که درباره نحوه درست حمام کردن گربه نوشته شده است، نگاهی بیندازید.

2 thoughts on “چهار نکته درباره حمام کردن گربه‌ها”

Leave a Comment