کتس لند

آنچه که باید درباره فحل شدن گربه ها بدانید

زمانی که گربه ها به سن بلوغ می‌رسند، توانایی جفت گیری را خواهند داشت و در همین دوران است که علائم فحلی در آنها مشاهده میشود. در دوره فحلی که به آن استروس نیز گفته میشود، تغییرات هورمونی در گربه ها رخ میدهد. زمانی که گربه ماده دوران فحلی را تجربه میکند، به این معنی است که آماده بارداری است. و گربه نر نیز با نشان دادن علائم فحلی خبر از آماده بودن برای جفتگیری میدهد. وقتی گربه ها آماده جفتگیری باشند، تخم گذاری و در نهایت تولید مثل رخ میدهد. معمولا اکثر مردم بر این باورند که تنها گربه های ماده هستند که فحلی را تجربه میکنند. اما حقیقت این است که تمام گربه ها چه نر و چه ماده ، بعد از بلوغ، در صورتی که عقیم نشده باشند، دوره های فحلی رو تجربه می‌کنند. در این مدت زمان، گربه شما دچار تغییرات رفتاری شدیدی میشود که بهتر است با آنها و نحوه کنترل کردن این شرایط آشنا شوید. ما در این مقاله از یکی از متخصصان کتس لند درخواست کردیم که با ما در این موضوع همراهی کند و اطلاعات کافی را در اختیارمان قرار دهد.

علائم و نشانه های فحل شدن

اگر قصد خرید گربه اسکاتیش یا خرید گربه پرشین بالغی را دارید، بهتر است بررسی کنید که آیا گربه به دوره فحلی خود نزدیک است یا خیر. علائم فحلی در هر گربه‌ای با توجه به خلق و خو و شخصیتش ممکن است کمی فرق داشته باشد؛ ولی به طور کلی علائم رایج فحل شدن گربه عبارتند از مواردی که در ادامه مقاله بیان میشود.

نیاز به جلب توجه بیشتر

یکی از مواردی که ممکن است برای شما عجیب به نظر برسد این است که گربه شما به طرز غیرعادی خیلی مهربان و بامحبت میشود و مدام در بغل شما دراز میکشد و یا مدام خودش را به شما میمالد. گربه ها در این دوران، به نوازش کردن بسیار گرایش دارند و از این عمل لذتی چندین برابر میبرند.

لیس زدن

لیس زدن بیش از حد بدن، به ویژه ناحیه تناسلی یکی از علائم فحل گربه است. گربه‌ها عادت دارند خودشان را لیس بزنند و این چیز عجیبی نیست؛ ولی گربه فحل شده به شکل افراطی و بیش از حد بدنش و بیشتر از همه، واژن و ناحیه تناسلیش را لیس می‌زند. البته لازم به ذکر است که لیس زدن ناحیه تناسلی تنها به دلیل فحل بودن نیست و میتواند نشانه ای مبنی بر وجود عفونت نیز باشد. لذا چنانچه گربه شما هیچ کدام از علائم فحلی را نداشت و فقط ناحیه تناسلی خود را مدام لیس میزد، به متخصص مراجعه کنید.

میومیو و ناله کردن

یکی از نشانه ها و رفتارهای جنسی در زمان فحلی گربه ، افزایش سروصدا و میومیو کردن است. این صداها در گربه های نر عجیب و غرب تر است و بیشتر مانند گریه یا ناله کردن است. به عبارتی دیگر، این صداها نوعی اعلام امادگی برای جفتگیری است. گربه ها از فاصله های زیاد نیز این صدای اعلام آمادگی همدیگر را میشنوند.

حالت جفتگیری به خود گرفتن

گربه‌ها در این دوره، خودشان را در پوزیشن و موقعیت جفتگیری قرار می‌دهند. گربه های ماده سر خود را پایین، و دستها را خم شده قرار میدهند. سپس، قسمت انتهایی بدن را بلند کرده و دم را کنار میگذارند و بطور کلی وضعیت بدن را برای جفتگیری کردن گربه نر آماده میکنند.

کاهش اشتها و کم غذایی

گربه‌ها در این دوره ممکن است اصلا میلی به غذا خوردن نداشته باشند. توجه داشته باشید که در این دوران توجه کافی به خوراک و میزان نوشیدن آب گربه خود داشته باشید. مقاله غذای گربه را بخوانید تا اطلاعات بیشتری در این زمینه کسب کنید.

نشانه گذاری در گربه های نر

تمام علائمی که درباره فحل شدن گربه ها در بالا بیان شده است در مورد هر دو گربه نر و ماده صدق میکند. اما نشانه بارز دیگری در مورد فحل شدن گربه نر وجود دارد و آن این است که گربه نر در دوران فحلی که معمولا چند روز در ماه است، اقدام به نشانه گذاری در نقاط مختلف زندگی خود میکند. نشانه گذاری به این معنی است که گربه در جایی غیر از خاک ادرار میکند. او ممکن است به صورت اسپری کردم روی دیوار ادرار کند یا ممکن است کامل ادرار خود را در گوشه اتاق تخلیه کند. شما میتونید با سرکه محل ادرار را شستشو دهید تا او با بو کشیدن متوجه جای ادرار خود نشود و دوباره انجا ادرار نکند.

توجه داشته باشید که تنبیه یا بدرفتاری کردن با گربه ها در این دوران، چاره برطرف کردن فحلی نیست. گربه ها نیاز به جفتگیری دارند و اگر شما به عنوان صاحب گربه مایل به جفتگیری او نیستید باید او را نزد دامپزشک برده و عقیم کنید.

Leave a Comment