کتس لند

چرا گربه ها استفراغ میکنند؟

نگهداری از گربه ها به ظاهر آسان به نظر میرسد، اما در حقیقت میتواند دارای جزئیات بسیاری باشد. به عبارت دیگر، اگر قصد خرید یا نگهداری گربه ای را دارید، باید اطلاعات کافی در زمینه تغذیه، سلامت و بیماری آنها داشته باشید. کسانی که تجربه نگهداری از گربه ها راداشته اند، اغلب با حس بد و نگران کننده زمان بیماری آنها آشنا هستند. حیوانات قادر به صحبت کردن نیستند و زمانی که بیمار میشوند، بسیار مظلوم و ترحم برانگیز میشوند.  اگر قصد خرید بچه گربه، خرید گربه اسکاتیش، خرید گربه پرشین و یا نژاد دیگری را دارید، میتوانید با تیم کتس لند مشورت کنید تا به شما در این زمینه کمک کنند. امروز، از یکی از افراد تیم کتس لند درخواست کردیم تا با ما درباره یکی از رایج ترین مشکلات و بیماری گربه ها صحبت کند. استفراغ کردن اغلب در اکثر گربه ها رخ میدهد و این موضوعی است که امروز به آن خواهیم پرداخت.

تغییر رژیم غذایی

استفراغ کردن در حالت عادی میتواند بدلیل تغییر در نوع غذای گربه اتفاق بیفتد. در این صورت، تنها کافی است که غذای او را تغییر دهید. در مورد غذای گربه بیشتر بدانید. اما اگر گربه به طور مداوم استفراغ میکند و مایع کف مانندی را بالا میاورد، ممکن است نشان دهنده خوردن مواد غذایی فاسد، گیاهی که در خانه است، چمن و گلوله های مو باشد. در نظر داشته باشید که گربه ها نباید استخوان بخورند زیرا تکه های ریز استخوان در گلویشان گیر میکند و مدام بالا میاورند تا از شر آن تکه ها راحت شوند.

بیماری های کلیوی

اگر گربه شما بطور مداوم و در فاصله زمانی  چند روزه تا چند هفته ای استفراغ میکند و هیچ رابطه ای با وعده های غذایی آن ندارد، او را سریعا نزد دامپزشک ببرید. اگر متوجه شدید که اشتهای گربه ضعیف شده و نگاهی غمگین، سرد و بی روح دارد، در این صورت گربه مشکوک به بیماری کلیوی و یا یک بیماری مزمن مانند بیماری روده، و یا حتی شاید دیابت است. گربه های مسن تر که مدام استفراغ میکنند، مشکوک به تومور روده ومعده هستند و باید سریع توسط دامپزشک معاینه شوند. برای دانستن اطلاعات بیشتر در مورد بیماری های گربه، به مقاله ما در این زمینه نگاهی بیندازید.

استفراغ بدبو یا خونی

اگر استفراغ گربه بسیار بد و غیر قابل تحمل بود، یا اگر همراه با خون یا لخته های خونی بود، باید بدانید که احتمالا گربه از انسداد روده رنج میبرد و به درمان فوری و حرفه ای نیاز دارد.

درمان

گربه ها چه اسکاتیش، چه بریتیش، یا پرشین و دی اس اچ، مدام در حالت نظافت کردن و لیس زدن خود هستند. بنابراین، حجم زیادی از مو وارد معده آنها میشود. اگر اقدام به نگهداری یا خرید گربه ای کرده اید، برای جلوگیری از تشکیل گلوله مویی یا هربال، باید حتما از مالت استفاده کنید. مالت مایعی خمیری شکل است که باید هر روز به مقداری کم به گربه داده شود تا به او کمک کند که گلوله های مویی را از طریق مدفوع دفع کند. البته گاهی بالا آوردن نیز بسیار برای گربه مفید است تا سریعتر از شر هربال ها راحت شود. اگر مالت در دسترس ندارید، میتوانید مقداری گندم سبز کنید و به گربه بدهید که بخورد. با این روش، گربه دیگر به سمت گیاهان آپارتمان نیز نمیرود. سمنو نیز یکی دیگر از موارد کمک کننده و جایگزین مالت ها مییباشد.

در حالت کلی، اگر گربه بالا آورد، غذایش را از مقابلش بردارید و فقط آب برای او بگذارید. گربه ها بعد از استفراغ، دچار کم آبی شدید میشوند. بعد گذشت ۱۲ ساعت و عدم تکرار استفراغ، میتوانید علاوه بر آب مقداری اندکی ، پودر او آر اس را نیز به آب اضافه کنید .

اگر استفراغ گربه بیش از 24 ساعت ادامه داشت، بی شک باید به دامپزشک مراجعه نمایید.

Leave a Comment