کتس لند

باید و نبایدهایی در مورد غذای گربه ها

نگهداری از گربه ها به ظاهر ساده به نظر میرسد اما در واقع، نکات بسیار مهمی وجود دارد که برای محافظت از سلامت گربه باید حتما رعایت شود. یکی از این موارد، غذای گربه هاست. در مقاله پیش رو، با کمک یکی از متخصصان گروه کتس لند، لیستی از باید و نبایدهای مرتبط با غذای گربه ها را ارئه کرده ایم. قبل از اینکه اقدام به خرید بچه گربه، خرید گربه اسکاتیش، خرید گربه پرشین یا هر نژاد دیگری بکنید، بهتر است اطلاعات کافی در مورد غذای آن داشته باشید. 

چه غذاهایی باید به گربه ها بدهیم؟

وقتی صحبت از غذای گربه به میان می آید، در ابتدا باید در نظر داشته باشید که هر نژاد گربه ای ممکن است به غذایی خاص علاقه مند باشد. برای مثال، گربه های پرشین، معده های ضعیف تری نسبت به گربه های اسکاتیش و بریتیش دارند.

یکی از رایج ترین غذاهایی که به اکثر گربه های خانگی داده میشود، غذا خشک مخصوص گربه است. این نوع غذا در برندهای متنوع و کیفیت های مختلفی وجود دارد. غذای خشک گربه دارای ویتامین های لازم برای گربه است. البته لازم به ذکراست که غذای خشک گربه میتواند مضراتی نیز داشته باشد. بدین دلیل است که همواره تاکید میشود که در کنار غذای خشک، حتما غذای کنسروی یا مرغ به گربه داده شود.

به یاد داشته باشید که گربه ای که فقط غذا خشک بخورد، بعد از مدتی دچار بیماری های جدی ای مانند بیماری کلیوی میشود.

بسیاری از گربه ها عاشق ماهی هستند. با این حال، این یک غذای قابل قبول برای تغذیه روزانه نیست. ماهی حاوی مقادیر زیادی اسیدهای چرب است که می تواند منجر به کمبود ویتامین E در گربه ها و شرایط دردناک شود.

مصرف برخی سبزیجات نیز برای گربه ها بلامانع است. البته همانطور که قبلا ذکر شد، گربه ها دارای ذائقه متفاوتی هستند و ممکن است گربه شما اصلا به سبزیجات علاقه ای نداشته باشد. در اینصورت بهتر است برخی از این سبزیجات را در غذایی مانند مرغ مخلوط کنید و به گربه بدهید.

سبزیجات مجاز برای گربه ها عیبارتند از : لوبیا، پوره کدو‌حلوایی، هویج پخته یا بخار‌پز شده، مارچوبه پخته یا بخار‌پز شده، و اسفناج پخته یا بخار‌پز شده. سیب زمینی نیز از جمله مواردی است که مصرف آن در حد تعادل اشکالی ندارد.

چه غذاهایی باید به گربه ها بدهیم؟

چه غذاهایی نباید به گربه ها بدهیم؟

از دادن برخی غذاها به گربه ها جدا اجتناب کنید. برای مثال، آجیل ها، شکلات ها، قند، شکر، پیاز، سیر، خمیر نان، کشمش، انگور، قارچ، گوجه فرنگی، قهوه، و چای از جمله مواردی هستند که اکیدا نباید به گربه ها داده شود.

بعلاوه وقتی غذایی را خودتان در منزل برای گربه تهیه میکنید، از افزودن هر گونه ادویه در غذای گربه بپرهیزید.

مایعات

گربه ها اصولا اهل زیاد آب خوردن نیستند. حتی اگر گربه خود را مدام در حال نوشیدن آب میبینید هم، باید بدانید که بدن او به مقدار آب بیشتری نیاز دارد. توصیه میشود که در کنار قرار دادن ظرف آبی همواره تمیز و تازه، با دادن غذاهای کنسروی و یا دادن آب مرغ (بدون هیچ افزودنی)، آب بدن گربه را تامین کنید.

 

4 thoughts on “باید و نبایدهایی در مورد غذای گربه ها”

Leave a Comment