کتس لند

پنج بیماری گربه که باید با آنها آشنا باشید

گربه ها حیواناتی حساس هستند و در مقابل برخی بیماری ها بسیار زودتر از آنچه تصورش را میکنید، از پا در می آیند. اگرچه اکثر بیماری هایی که گربه ها به آنها مبتلا میشوند، به راحتی قابل درمان است اما نکته اصلی، تشخیص و درمان به موقع بیماری است. اگر شما نیز یکی از افرادی هستند که از داشتن پتی مانند گربه ها در خانه لذت میبرید، در این مقاله با ما همراه باشید. در این مقاله، یک دامپزشک متخصص در کتس لند، برخی از مهمترین بیماری های گربه ها را توضیح میدهد.

1. قارچ پوستی در گربه ها

این نوع بیماری یکی از رایج ترین بیماری ها در بین گربه ها ( مخصوصا بچه گربه ها) است. سیستم ایمنی بچه گربه ها بسیار ضعیف است و ممکن است به سرعت درگیر قارچ پوستی شود. اگر به تازگی اقدام به سرپرستی یا خرید بچه گربه کرده ا ید، اولین اقدام، بردن آن نزد یک دامپزشک است. متاسفانه برخی افراد در زمان خرید یا فروش گربه، متوجه قارچ پوستی گربه یا سایر بیماری های او نمیشوند. دامپزشک، بچه گربه را کاملا معاینه میکند و در صورت وجود قارچ پوستی، یا هر بیماری احتمالی دیگری، به شما توصیه های لازم را ارئه خواهد کرد. پس اگر قصد خرید گربه اسکاتیش، یا خرید گربه پرشین یا هر نژاد دیگری را دارید، اصلا به دامپزشک بردن او را نادیده نگیرید.

قارچ های پوستی در گربه ها معمولا با ریزش ناحیه ای موی بدن آنها ، وجود لک هایی در بینی آنها و یا لکه‌های قرمز ملتهب روی پوست نمایان میشود. شما میتوانید هر از چند گاهی بدن بچه گربه را به دقت بررسی کنید تا اگر در قسمتی متوجه ریزش غیر عادی موی بدن او شدید، او را نزد پزشک ببرید.  بعلاوه اگر متوجه لیس زدن دائمی بدن یا خارش مداوم بدن توسط خود گربه شدید نیز میتوانید به وجود قارچ پوستی شک کنید.

قارچ های پوستی در گربه ها با کرم ها یا شامپوهای مخصوص قارچ که در داروخانه های انسانی نیز یافت میشوند، درمان میشوند. لازم به ذکر است که قارچ پوستی در گربه ها میتواند به انسان نیز منتقل شود، بنابراین، اگر زمانی متوجه قارچ پوستی در گربه خود شدید، از تماس مکرر با او خودداری کنید.

 
 

2. استفراغ در گربه ها

این مشکل، یکی دیگر از رایج‌ترین بیماری های گربه است که به دلایل متعددی رخ می‌دهد. استفراغ کردن نیز به خصوص در بچه گربه ها بیشتر رخ میدهد زیرا آنها دارای معده ای حساس تر هستند. اگر استفراغ به ندرت اتفاق بیفتد، میتواند ناشی از خوردن یک غذای مسموم باشد یا خوردن چیزی مانند نخ. اما چنانچه گربه شما به طور مکرر استفراغ کند، نشانه یک بیماری جدی در او است که باید به صورت تشخیص داده و درمان شود. ریزش غیر عادی و مستمر آب دهان گربه، علامتی برای عق زدن است و باید سریع به دامپزشک مراجعه شود.

3. اسهال در گربه ها

مدفوع گربه یکی دیگر از عواملی است که باید همیشه حواستان به آن باشد. هنگامی که مدفوع گربه شل یا آبکی میشود، باید تمامی عوامل تاثیر گذار را در نظر بگیرید. گربه ها به خصوص گربه های پرشین یا اسکاتیش به سرعت با تغییر نوع غذای همیشگی، اسهال میشوند. اما این تنها عامل موثر نیست. چنانچه گربه شما، برای چندین روز متوالی دارای مدفوعی شل یا آبکی بود، باید سریعا نزد دامپزشک برود. عفونت های روده ای، انگل ها، بیماری های کبدی یو یا حتی سرطان ها، همگی میتوانند باعث بروز این مشکل شوند.

five diseases cats

4. بیماری های چشم گربه

مشکلات چشمی در گربه ها یکی دیگر از بیماری های رایج است. گربه هایی که دچار علائمی مانند سفید یا قرمز شدن خط چشم و پلک، آبریزش چشمی، باز و بسته کردن مکرر چشم، چنگ زدن و پنجه کشیدن به چشم، وجود قی در اطراف چشم‌ها هستند، به بیماری چشمی مبتلا شده اند. بیماری های چشمی در گربه ها عبارتند از زخم و آسیب، التهاب، ویروس‌ها، ورم ملتحمه، بیماری‌های شبکیه، آب‌ مروارید، و زخم قرنیه. این بیماری ها مانند هر بیماری دیگری در گربه ها، با تشخیص زودهنگام وهزینه ای کمتر درمان میشوند.

5. بیماری های گوش گربه ها

مشکلات چشمی در گربه ها یکی دیگر از بیماری های رایج است. گربه هایی که دچار علائمی مانند سفید یا قرمز شدن خط چشم و پلک، آبریزش چشمی، باز و بسته کردن مکرر چشم، چنگ زدن و پنجه کشیدن به چشم، وجود قی در اطراف چشم‌ها هستند، به بیماری چشمی مبتلا شده اند. بیماری های چشمی در گربه ها عبارتند از زخم و آسیب، التهاب، ویروس‌ها، ورم ملتحمه، بیماری‌های شبکیه، آب‌ مروارید، و زخم قرنیه. این بیماری ها مانند هر بیماری دیگری در گربه ها، با تشخیص زودهنگام و هزینه ای کمتر درمان میشوند.

6 thoughts on “پنج بیماری گربه که باید با آنها آشنا باشید”

    • بله. اگه گربه تون مدام گوشش رو میخارونه، ممکنه به بیماری عفونت گوش مبتلا شده باشه،. باید سریعا توسط دامپزشک معاینه و درمان بشه.

      Reply
    • هر بیماری نشانه هایی داره.اما در حالت کلی اگه گربتون بی دلیل بی حال و کسل و کم اشتها یا بی اشتها شده، بهتره به دامپزشک مراجعه کنید.

      Reply

Leave a Comment