کتس لند

نکاتی درباره گربه باردار

اکثر کسانی که صاحب گربه هستند، معمولا تلاش میکنند درباره نگهداری و نحوه رفتار با گربه خود اطلاعات کافی بدست بیاورند. آنها اکثرا به سراغ مقالاتی که درباره بچه گربه ها نوشته میشود، میروند. در این بین، تعداد افرادی که دانش لازم درباره مراقبت از گربه باردار را دارند، بسیار کم و حتی انگشت شمار است. اگر قصد ندارید گربه بارداری داشته باشید، بهترین کار این است که او را عقیم کنید. اما اگر به هر دلیلی، دوست دارید اجازه دهید گربه ملوستان باردار شود، میتوانید با تیم مجرب کتس لند تماس بگیرید تا هر آنچه که لازم است درباره گربه باردار بدانید، در اختیار شما قرار دهند. به علاوه، کتس لند، به عنوان یک تیم واسطه به شما کمک میکنند تا گربه ای ناز و ملوس داشته باشید.

نشانه های باردار بودن گربه

از اولین نشانه های باردار بودن گربه میتوان به این مساله اشاره  کرد که نوک سینه های گربه شما متورم می شود و رنگ تیره تر و به اصطلاح قرمز به خود می گیرد. یکی دیگر از نشانه ها این است که یک گربه باردار بیشتر غذا می خورد. پس از پنج هفته، شکم گربه متورم و بزرگتر خواهد شد.

از دیگر نشانه های گربه باردار این است که گربه شما تغییرات رفتاری بسیاری خواهد داشت. گربه های باردار معمولا سرشار از مهربانی و محبت خواهند بود و این مهربانی در هر نژاد گربه ای اعم از دی اس اچ، پرشین، اسکاتیش، و بریتیش مشاهده خواهد شد. گربه ای که قبلا اصلا علاقه ای به بودن در کنار شما نداشت، در زمان بارداری احتمالا مدام در آغوش شما خواهد بود و مایل خواهد بود زمان بیشتری را با شما سپری کند. البته لازم به ذکر است که در این بین، ممکن است گربه ای نیز در زمان بارداری کاملا عبوس، بداخلاق و منزوی شود. نگران نباشید، هر دوی این رفتارها کاملا طبیعی هستند.

اگر مطمئن نیستید که گربه شما باردار است یا نه، میتوانید او را نزد دامپزشک ببرید. آنها بارداری گربه را با بررسی فیزیکی یا سونوگرافی تأیید می کنند.

گربه باردار

آماده سازی بارداری گربه

در ماه‌های منتهی به زایمان، کار زیادی لازم نیست برای گربه باردار خود انجام دهید، فقط مطمئن شوید که او همچنان یک رژیم غذایی خوب و سالم و مقدار زیادی آب دریافت می‌کند. به محض تایید بارداری، باید در رژیم غذایی گربه تان، مواد مغذی بیشتری قرار دهید و تغذیه غنی و کاملی برای او در نظر بگیرید. توجه داشته باشید که این تغذیه، باید تا زمان پس از زایمان و اتمام دوره شیردهی گربه ادامه یابد.
با نزدیک شدن به تاریخ زایمان، گربه شما احتمالاً شروع به جستجوی مکانی آرام و نرم برای لانه سازی می کند. چیزی مانند جعبه حوله ای برای گربه خود تهیه کنید و او را تشویق کنید از آن استفاده کند. با این حال نگران نباشید، اگر در نهایت تصمیم گرفت از آن استفاده نکند.

زایمان گربه

آغاز زایمان گربه معمولاً با ترشح شیری رنگ از نوک سینه گربه شما مشخص می شود. اگر دمای گربه خود را کنترل می کنید، معمولاً قبل از زایمان به زیر 38.9 درجه سانتیگراد می رسد. هنگامی که زایمان شروع می شود، ممکن است گربه شما به شدت شروع به خرخر کردن کند و شما می توانید انقباضات را ببینید. به یاد داشته باشید که در بیشتر موارد، یک گربه کاملاً قادر است به تنهایی زایمان را انجام دهد. با این حال، اگر متوجه شدید گربه در زایمان دچار مشکل است، میتوانید او را نزد دامپزشک ببرید.
بطور میانگین، یک گربه در هر زایمان، بین 2 تا 5 بچه گربه بدنیا می آورد. معمولاً یک گربه، بین بدنیا آوردن بچه گربه ها بین 10 دقیقه تا یک ساعت مکث می کند. اگر می‌دانید که او هنوز بچه گربه‌هایی در شکمش دارد و بیش از سه ساعت طول کشیده تا بچه‌های دیگر به دنیا بیاید، باید او را سریعا نزد دامپزشک ببرید.
وقتی بچه گربه ها برای اولین بار به دنیا می آیند، باید از غشای آمنیوتیک یا کیسه خارج شوند. معمولاً مادر در این کار به آنها کمک می کند، اگر این کار را نکرد، باید با احتیاط آن را باز کنید تا بچه گربه رها شود.
یک گربه مادر پس از زایمان بچه گربه های خود را می لیسد تا تنفس آنها را تحریک کند. اگر او برای انجام این کار بیش از حد خسته است یا با زایمان دیگری حواسش پرت شده است، ممکن است به کمک شما نیاز داشته باشد. بچه گربه را به آرامی با حوله به همان روشی که مادر می لیسد، بمالید.
بعد از هر بچه گربه، یک جفت نیز باید ظاهر شود. اگر جفت، باقی بماند، می تواند منجر به عفونت در مادر شود. مطمئن شوید که برای هر بچه گربه جفتی دیده اید. اگر مادر مقداری یا همه جفت ها را خورد، تعجب نکنید. این امر کاملا غریزی، طبیعی و بی خطر است. اگر به نظر می رسد که مادر جفت خود را حفظ کرده است، دوباره باید او را سریع نزد دامپزشک ببرید.
گربه مادر نیز معمولا بند ناف را می جود. اگر او این کار را نکرد، شما باید کمک کنید. یک تکه نخ محکم به دور بند ناف، حدود دو و نیم سانتی متر از بدن بچه گربه ها محکم ببندید. یک حلقه دیگر از نخ را دو و نیم سانتی متر بالاتر از بند ناف ببندید، سپس بین دو حلقه را با یک قیچی تیز ببرید.
هنگامی که بچه گربه ها به دنیا آمدند و تمیز شدند، باید فوراً به سمت نوک سینه های مادرشان خزیده و شروع به شیر دادن کنند. در آن مرحله، بی خطر است که اجازه دهید گربه و بچه گربه هایش کمی وقت داشته باشند.

گربه باردار

Leave a Comment