کتس لند

در مورد گربه اسکاتیش چه میدانید؟

داشتن حیوانات خانگی از زمان های بسیار قدیم در بین انسان ها مرسوم بوده است و طی چند سال اخیر نیز بسیار رواج یافته است. امروزه یکی از محبوب ترین و ملوس ترین حیوانات خانگی، گربه ها هستند. گربه ها دارای نژادهای گوناگونی هستند. اگر بدنبال گربه بغلی، ملوس و ناز هستید، گربه اسکاتیش بهترین انتخاب است. این نوع گربه ها، تقریبا هیچ نوع مزاحمتی برای افراد خانه ایجاد نمیکنند. در ادامه یک متخصص حیوانات خانگی در کتس لند، برخی خصوصیات ظاهری و رفتاری این نژاد را توضیح میدهد.

scottish cat

خلق و خوی گربه اسکاتیش

گربه های اسکاتیش (مخصوصا گربه های فولد)، بسیار دوست داشتنی ، اجتماعی و باهوش هستند. بنابراین به راحتی به عنوان عضو جدید خانواده پذیرفته میشوند. این گربه ها کاملا اعیانی و اشرافی و بسیار حساس هستند. البته لازم به ذکر است که گربه ها نیز مانند انسانها دارای رفتار و خصوصیات منحصر به فرد خود هستند.

یکی از نکاتی که شاید دانستن آن در مورد گربه ها برایتان عجیب به نظر برسد، این است که هر نژاد گربه ای نباید برای مدت طولانی تنها بماند و دور از صاحبش باشد، زیرا به سرعت افسردگی میگیرد. نوازش کردن و توجه به گربه خانگی خود را هرگز فراموش نکنید.

قیمت گربه اسکاتیش

قیمت گربه های اسکاتیش بستگی به عوامل گوناگونی دارد. گربه ای که انتخاب میکنید، براساس نر یا ماده بودن آنها، فولد یا انفولد بودن آنها، بلندی یا کوتاهی موهایشان، رنگ گربه، قیمت های متفاوتی دارند. به طور کلی میتوان گفت که برای قیمت گربه اسکاتیش، باید محدوده قیمتی 5 میلیون تا 20 میلیون را در نظر گرفت.

جثه و اندازه گربه اسکاتیش

سایز این نژاد متوسط است، بدنی تپل و سری گرد دارند که اتفاقا باعث جذابیت هرچه بیشتر آنها شده است. آنها دارای دمی مخلوطی شکل هستند.

گربه اسکاتیش بعد از بلوغ دارای اندامی درشت و ماهیچه ای میشود. به اصطلاح به گربه های اسکاتیش بعد از بلوغ، گربه های گارفیلدی میگویند.

انواع گربه اسکاتیش

اگر قصد خرید گربه اسکاتیش را دارید، باید بدانید که رنگ این گربه ها میتواند متنوع باشد زیرا عوامل ژنتیکی بسیاری در رنگ بدن آنها تاثیرگذار است. این گربه ها میتوانند به رنگ‎های خاکستری طوسی (بلو) ، کرم، نارنجی، راه راه، خال خال، طلایی (گلد)، نقره ای، یا سیاه و سفید باشند. 

گربه ای که دارای خط های سیاه یا خالدار است، تبی نام دارد. این نوع، معمولا چشمانی سبز دارند.

گربه ای که دارای دو رنگ طلایی و مشکی، یا سفید و طوسی است، به گربه بایکالر( به معنی دو رنگی) معروف است.

گربه ای که دارای رنگ سفید، و راه راه طوسی است، گربه سیلور است.

گربه چند رنگ اسکاتیش را پارتی کالر میگویند.

Types of Scottish cats

گوش گربه اسکاتیش

و اما اصلی ترین نشانه ای که باعث تشخیص گربه اسکاتیش میشود، گوش های آنها است. گربه های اسکاتیش اکثرا گوش هایی به سمت جلو دارند. گربه های اسکاتیش بر اساس نوع گوشی که دارند به نامهای گربه اسکاتیش دبل فولد ( دارای گوش های کاملا خمیده و به سمت جلو)، فولد (داری گوش هایی با حالت خمیدگی کمتر خمیده و به سمت جلو)، آن فولد (گوش های خمیده و به سمت جلو ندارد)، نامگذاری میشوند.

موی گربه اسکاتیش

 موی گربه های اسکاتیش میتواند به دو دسته لانگ هیر (مو بلند) و شورت هیر (مو کوتاه) تقسیم شود. همانطور که از نامش مشخس است، گربه مو بلند، بعد از بلوغ، دارای موهای بلندتری خواهد بود، به گونه ای که بعد از برس کشیدن متوجه بلندی موهای بدن او میشوید. گربه مو کوتاه نیز دارای موهایی کوتاه تر به طول تقریبی 4 سانت میباشد.

غذای گربه اسکاتیش

غذایی که به گربه اسکاتیش میدهید، باید از لحاظ وتامین ها، پروتئین و آمینو اسیدها غنی باشند. به طور  کلی، انواع متنوع غذا را باید برای گربه خود در نظر بگیرید. در وعده‎‏‎های غذای گربه اسکاتیش، ترکیبی از غذای خشک و غذای تر (کنسروها) را بگنجانید. اگر میخواهید درباره غذای گربه بیشتر بدانید، میتوانید به مقاله ای که در این باره نوشته ایم، نگاهی بیندازید.

Leave a Comment